Nature
Tianzi Dağları

cover

Çin'in Uçan Dağları

Çin'in Hunan bölgesindeki Zhangjiajie'de bulunan Tianzi Dağları, yaklaşık 70 kilometrelik bir alana yayılmış mermer kulelerden oluşuyor. Her biri yüzlerce metre yükseklikteki kuleler, çam ormanlarına ev sahipliği yapıyor. BÖlge, James Cameron'ın "Avatar" filmindeki Uçan Dağlar'a benzerliğinden dolayı Avatar Dağları olarak da anılıyor.

Tianzi Dağları'nın adı, Tujia yerlilerinden çiftçi Xiang Dakun'dan geliyor. Dakun'un lakabı olan "tianzi", Mandarin Çincesinde "cennetin oğlu" anlamına geliyor. Bu, aynı zamanda Çin imparatorlarına verilen geleneksel isim. Ancak dağları ilk keşfeden ve duyuran kişi olarak Dakun'un ismiyle anılıyor.

Çin'in güneydoğusunda yer alan dağlarda bulunan kayalara aşağıdan bakmak bile insanı ürkütüyor. İnce ve çok yüksek kayalar, 1262 metre yüksekliğe kadar erişiyor. Adrenalin tutkunlarının kaya tırmanışı yapmak için ziyaret ettiği dağlarda misafirler manzarayı teleferikle yukardan izleyebiliyor.

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Tianzi Dağları'nda, çamların süslediği 3100 adet dev sivri kaya bulunuyor.

Nature

1

Azure Penceresi Yeniden

Akdeniz ülkelerinden Malta'nın en önemli doğal güzelliklerinden olan Azure Penceresi, 2017 Mart ayındaki fırtına da yok oldu. Rus mimar Svetozar Andreev ise pencereyi teknolojik olarak yenileme teklifinde bulundu.

1

Doğanın Çizgel Şaheseri

Antarktika'da çalışmalar yapan ve buz kıtayı görüntüleyen NASA uzmanları, Weddell Denizi yakınlarında dikdörtgen şeklinde bir buzdağına rastladı. Buzdağının formu o kadar düzgün ki doğanın dikdörtgen mucizesi olarak adlandırıldı.

1

Gökyüzünün Nadir Mücevheri

Orta Amerika ve ABD'yi kasıp kavuran Florence kasırgası her ne kadar büyük kayıplara neden olsa da arkasında olağan dışı görüntüler de bıraktı. Gökyüzünün nadir görülen mücevheri çoklu gökkuşağı onlardan biriydi.

1

Kiraz Çiçekleri Denizi

Dünyanın her yerinden insanlar ilkbaharda Japonya'ya gider kiraz çiçeklerinin açmasını izlemek için. Ancak Çin'de açan kiraz çiçekleri o kadar büyüleyici ki adeta ülkenin ulusal sembolü gibi. Çin, Nisan ayında bir kiraz çiçekleri denizine dönüşüyor.

1

Tehlikeli Misafir

Atlas Okyanusu'nun kuzeyindeki soğuk ülke Grönland'daki Innaarsuit isimli köy, devasa bir buzdağın yakınlaşması ile korku dolu anlar yaşıyor. Buzdağının parçalanmasıyla ortaya çıkabilecek tsunami köyü sular altında bırakabilir.