Nature
Tianzi Dağları

cover

Çin'in Uçan Dağları

Çin'in Hunan bölgesindeki Zhangjiajie'de bulunan Tianzi Dağları, yaklaşık 70 kilometrelik bir alana yayılmış mermer kulelerden oluşuyor. Her biri yüzlerce metre yükseklikteki kuleler, çam ormanlarına ev sahipliği yapıyor. BÖlge, James Cameron'ın "Avatar" filmindeki Uçan Dağlar'a benzerliğinden dolayı Avatar Dağları olarak da anılıyor.

Tianzi Dağları'nın adı, Tujia yerlilerinden çiftçi Xiang Dakun'dan geliyor. Dakun'un lakabı olan "tianzi", Mandarin Çincesinde "cennetin oğlu" anlamına geliyor. Bu, aynı zamanda Çin imparatorlarına verilen geleneksel isim. Ancak dağları ilk keşfeden ve duyuran kişi olarak Dakun'un ismiyle anılıyor.

Çin'in güneydoğusunda yer alan dağlarda bulunan kayalara aşağıdan bakmak bile insanı ürkütüyor. İnce ve çok yüksek kayalar, 1262 metre yüksekliğe kadar erişiyor. Adrenalin tutkunlarının kaya tırmanışı yapmak için ziyaret ettiği dağlarda misafirler manzarayı teleferikle yukardan izleyebiliyor.

Her mevsimde ayrı bir güzelliğe bürünen Tianzi Dağları'nda, çamların süslediği 3100 adet dev sivri kaya bulunuyor.

Nature

2

Doğanın Yırtıcı Güzelliği

Kuzey Amerika'yı etkisi altına alan kutup soğukları, ABD'nin Wisconsin, Illinois, Indiana, ve Michigan eyaletlerine yayılan Michigan Gölü'nün donmasına neden oldu. Doğa göl üzerinde yırtıcı güzelliğini sergiledi.

Xxxlarge 2

Türkiye'deki Maldivler

Burdur'un Yeşilova ilçesine 4 kilometre uzaklıkta, ormanla kaplı tepeler, kayalık araziler ve küçük alüvyal ovalarla çevrili Salda Gölü, temiz suyu ve turkuaz rengiyle dünyanın en önemli tatil merkezlerinden Maldivler'e benzerliğiyle dikkat çekiyor.

1

Dünyanın En Kurak Yerleri

Küresel ısınma ve iklim değişikliği nedeniyle son yıllarda hiç görmediğimiz kadar yağışla karşı karşıyayız. Türkiye ve benzeri ülkeler sellerle boğuşsa da dünyanın bazı bölgeleri suya hasret olarak geçiriyor yıllarını.

3

Doğanın Beyaz Mücevheri

Doğada nadir görülen kar ruloları, 2019 Ocak'ta İngiltere'nin güneybatısındaki Marlborough'da gösterdi kendini. Kar ruloları her ne kadar insan yapımı gibi görünse de doğanın tesadüfi mücevherleri arasında yer alıyorlar.

1

Azure Penceresi Yeniden

Akdeniz ülkelerinden Malta'nın en önemli doğal güzelliklerinden olan Azure Penceresi, 2017 Mart ayındaki fırtına da yok oldu. Rus mimar Svetozar Andreev ise pencereyi teknolojik olarak yenileme teklifinde bulundu.