Money
Yasaklara Erteleme

cover

Huawei Yasaklarına Erteleme

ABD, dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Çinli Huawei ve ortaklarına getirdiği yaptırımları 3 ay daha erteledi. Ertelemenin nedeni, ABD'nin özellikle kırsal kesimlerinde Huawei'ye "bağımlılığın" sürmesi.

ABD, 2019 Mayıs'ta Çinli telekomünikasyon devi Huawei ve ortaklarına hükümetten onay almadan ülkeden parça ya da teknoloji satın alma yasağı getirmişti. Yasağın nedeni ise ulusal güvenlik riski olarak açıklanmıştı.

90 gün daha süre verilen Huawei ve ortakları, ABD hükümeti tarafından sabotaj ve Çin adına casuslukla suçlanmıştı. Huawei ise bu tarz faaliyetler yürütmediğini ve Çin devletinden bağımsız bir şirket olduğunu ifade ediyor.

Çin'in uluslararası pazarlardaki en güçlü şirketlerinden Huawei, Güney Koreli Samsung'dan sonra dünyanın en çok akıllı telefon üreten firması. Huawei aynı zamanda 5G teknolojisinde de dünyanın öncü markası olarak görülüyor.

Huawei'ye yönelik yaptırım kararı, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaklaşık 1,5 yıldır süren ticari gerilimin bir parçası. ABD'nin yaptırımları 19 Kasım'a kadar ertelemesi de ticaret savaşı ve bu konudaki müzakerelerde yeni bir adım olarak görülüyor. İki ülke arasındaki müzakereler, önce ABD'nin, sonra da Çin'in yeni ek gümrük tarifeleri ile zora girmiş ve yatırımcıları kaygılandırmıştı.

Money

1

Küresel Büyüme Dipte

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonomik büyümenin 10 yıl önceki finansal krizden bu yana en düşük seviyede olduğunu açıkladı. OECD, 2019 ve 2020 için büyüme beklentilerini de yüzde 2,9 ve 3'e düşürdü.

1

Dövizde Yeni Rekor

2018 Ağustos - 2019 Mart döneminde 6 ay boyunca yükseldikten sonra düşüşe geçen döviz mevduatları rekorlar kırmaya devam ediyor. Bireysel yatırımcılar, yeni dönemde de dövizden vazgeçmeyeceklerinin sinyalini güçlü şekilde verdi.

1

FED Baskıya Dayanamadı

ABD Merkez Bankası, 2019'un altıncı Federal Açık Komite toplantısında politika faizini 0,25 puan düşürerek yüzde 1,75-2 aralığına çekti. Bu, ABD Başkanı Trump'ın baskılarına dayanamayan FED'in 2019'daki ikinci faiz indirimi oldu.

1

Piyasada Sakin Seyir

Türk lirasındaki ani dalgalanma ve borsanın yeniden 100 bin puanın üzerine çıkmasının ardından 12 Eylül'deki faiz indirimi doları da düşürdü. Piyasa 16 Eylül haftasına saki bir seyirde başladı. Dolar 5,70'lerde.

2

Gelirde Yüzde 20 Üstünlüğü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2018 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'na göre, Türkiye'de en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,6'ya yükseldi. Toplam gelirin yarısı ise ilk yüzde 20'nin elinde.