Money
Yasaklara Erteleme

cover

Huawei Yasaklarına Erteleme

ABD, dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Çinli Huawei ve ortaklarına getirdiği yaptırımları 3 ay daha erteledi. Ertelemenin nedeni, ABD'nin özellikle kırsal kesimlerinde Huawei'ye "bağımlılığın" sürmesi.

ABD, 2019 Mayıs'ta Çinli telekomünikasyon devi Huawei ve ortaklarına hükümetten onay almadan ülkeden parça ya da teknoloji satın alma yasağı getirmişti. Yasağın nedeni ise ulusal güvenlik riski olarak açıklanmıştı.

90 gün daha süre verilen Huawei ve ortakları, ABD hükümeti tarafından sabotaj ve Çin adına casuslukla suçlanmıştı. Huawei ise bu tarz faaliyetler yürütmediğini ve Çin devletinden bağımsız bir şirket olduğunu ifade ediyor.

Çin'in uluslararası pazarlardaki en güçlü şirketlerinden Huawei, Güney Koreli Samsung'dan sonra dünyanın en çok akıllı telefon üreten firması. Huawei aynı zamanda 5G teknolojisinde de dünyanın öncü markası olarak görülüyor.

Huawei'ye yönelik yaptırım kararı, dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yaklaşık 1,5 yıldır süren ticari gerilimin bir parçası. ABD'nin yaptırımları 19 Kasım'a kadar ertelemesi de ticaret savaşı ve bu konudaki müzakerelerde yeni bir adım olarak görülüyor. İki ülke arasındaki müzakereler, önce ABD'nin, sonra da Çin'in yeni ek gümrük tarifeleri ile zora girmiş ve yatırımcıları kaygılandırmıştı.

Money

1

2019 Büyümesi Artıda

Türkiye ekonomisi 2019'un son çeyreğinde yüzde 6 büyüdü ve 2019 genelinde yüzde 0,9 büyüme ortalamasına ulaştı. Ekonomi, 2019'un ilk ve ikinci çeyreklerinde yüzde 2,3 ve yüzde 1,6 küçülmüş, üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyümüştü.

1

Kur Yüksek Seyirde

BIST 100'ün tüm zamanların en uzun süreli yükselişi olan 12 haftalık seyri Şubat'ta son buldu. Ocak'ta 124 bin puanla rekor kıran BIST 100, 24 Şubat haftasına 116 bin 829 puanla başladı. Kur ise 2019 Ağustos'tan beri en yüksek seviyede.

2

CoVid-19 Resesyonu

Küresel yatırımcılar, Çin'le sınırlı kalmayan ve dünyaya yayılan koronavirüs salgınına hazırlanıyor ve küresel resesyon beklentisiyle ellerindeki hisseleri satıyor. Amerika, Asya ve Avrupa piyasaları değer kaybediyor.

1

Milyarderler Çin'e Kaydı

Çin'de yayın yapan Hurun Report'un hazırladığı 2020 Küresel Zenginler Listesi'ne göre, Çinli dolar milyarderlerinin sayısı ABD'lileri üst üste dördüncü yıl geçti. Milyarderler arasında Türkiye'den de iki isim var.

2

Almanya'nın Ekonomisi Fazla

Avrupa'nın lokomotifi Almanya, küresel anlamdaki ticari gerilimlere rağmen 2019'u 49,8 milyar lira bütçe fazlası ve 293 milyar dolar cari fazlayla kapattı. Almanya dünyada 8 yıldır bütçe, 4 yıldır da cari fazla lideri.