Nature
Hiç Dolmayan Kuyu

default

İskandinav Tanrısı Thor'un Kuyusu

ABD'nin Oregon eyaleti kıyılarındaki Perpetua Burnu'nda bulunan Thor Kuyusu, görenlerde hiç dolmayan bir kuyu hissi oluşturuyor. Dalgaların getirdiği köpüklü sularla doldu sanılan Thor Kuyusu, dipsiz bir kuyu gibi her seferinde yeniden boşalıyor ve enfes bir görüntü oluşturuyor kayalık sahilde.

Pasifik Okyanusu'nun drenaj borusu gibi görülen Thor Kuyusu, aslında kayalık sahilde oluşmuş bir çukur. Ancak bu çukur sanki tüm okyanusun suyunu içecek gibi görünüyor. Çünkü bir türlü dolmuyor. Çevre halkı bu yüzden çukura ölümsüz İskandinav tanrısı Thor'un ismini vermiş.

Aslında pek de görüldüğü gibi büyülü bir yer olmayan Thor Kuyusu'nun derinliği yaklaşık 8 metre. Pasifik'in rüzgarlı ve dalgalı olduğu günlerde daha etkileyici görüntülere sahip olan Thor Kuyusu, kayalıkların altındaki bir oluk sayesinde bir yandan doluyor, diğer yandan da boşalıyor. Ancak yüzeyden bakıldığında dibi görülemediği için esrarengiz bir hava yaratıyor.

Xxxlarge v cover
Video icon

Nature

1

Kırkayakların Antik Kralı

Bilim insanları, İngitere'nin kuzeydoğusundaki Northumberand'da dünyanın en büyük kırkayak fosilini buldu. Arthropleura diye bilinen kırkayak, yaklaşık 2,5 metre boy ve 50 kilogram ağırlığa sahipti.

1

Etna Lavlarla Yükseldi

Avrupa'nın en yüksek ve aktif yanardağı Etna, 2021'in ilk altı ayında çok kez püskürdü. Uydu görüntüleri, Etna'nın püskürmeler sonucunda 30 metre yükseldiğini gösteriyor. Krater şu anda yanardağın en yüksek kısmı.

1

Beşinci Okyanus

ABD Washington merkezli bilim kuruluşu National Geographic Society, Antarktika'yı çevreleyen su kütlesini, dünyanın beşinci okyanusu olarak tanımaya karar verdi. Beşinci okyanusun ismi Güney Okyanusu.

1

10 Kardeş Doğdular

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde bir kadın tek batında 10 bebek dünyaya getirdi. Gosiame Thamara Sithole isimli kadın Guinness Rekorlar Kitabı'na girdi. Doktorlar, bebeklerin hepsinin sağlıklı olduğunu açıkladı.

1

Anadolu Parsı Yaşıyor

Soyu tükendiği düşünülen Anadolu parsının yaşadığı kanıtlandı. Şırnak'taki Cudi Dağı eteklerinde 150 noktaya kurulan fotokapanlar, Anadolu parsının fotoğraflarını çekti. Son pars 5 yıl önce Diyarbakır'da vurulmuştu.