Nature
Hiç Dolmayan Kuyu

default

İskandinav Tanrısı Thor'un Kuyusu

ABD'nin Oregon eyaleti kıyılarındaki Perpetua Burnu'nda bulunan Thor Kuyusu, görenlerde hiç dolmayan bir kuyu hissi oluşturuyor. Dalgaların getirdiği köpüklü sularla doldu sanılan Thor Kuyusu, dipsiz bir kuyu gibi her seferinde yeniden boşalıyor ve enfes bir görüntü oluşturuyor kayalık sahilde.

Pasifik Okyanusu'nun drenaj borusu gibi görülen Thor Kuyusu, aslında kayalık sahilde oluşmuş bir çukur. Ancak bu çukur sanki tüm okyanusun suyunu içecek gibi görünüyor. Çünkü bir türlü dolmuyor. Çevre halkı bu yüzden çukura ölümsüz İskandinav tanrısı Thor'un ismini vermiş.

Aslında pek de görüldüğü gibi büyülü bir yer olmayan Thor Kuyusu'nun derinliği yaklaşık 8 metre. Pasifik'in rüzgarlı ve dalgalı olduğu günlerde daha etkileyici görüntülere sahip olan Thor Kuyusu, kayalıkların altındaki bir oluk sayesinde bir yandan doluyor, diğer yandan da boşalıyor. Ancak yüzeyden bakıldığında dibi görülemediği için esrarengiz bir hava yaratıyor.

Xxxlarge v cover
Video icon

Nature

0

Göğe Uzanan Sütunlar

ABD'nin Michigan eyaletinde bir meteorolog, gökyüzüne dik açıyla yükselen ışık sütunlarını fotoğrafladı. Nadir görülen ışık sütunları, hava sıcaklığı donma noktasına yaklaştığında ve altına düştüğünde ortaya çıkıyor.

1

Yeni Bir Sümbül

Abant İzzet Baysal, Ege ve Gazi üniversitelerinden araştırmacılar, Muğla'nın Köyceğiz ilçesindeki Sandras Dağı'nda Muğla sümbülü adını verdikleri yeni bir sümbül türü buldu. Tür, Türkiye'ye özgü bir sümbül çeşidi.

Cover

Lassen'in Renkli Tepeleri

ABD California'da bulunan Lassen Volkanı Ulusal Parkı, 106 bin dönümlük arazisiyle 1916'dan beri doğa tutkunlarına volkanik ortamların en güzel manzaralarını sunuyor. Lassen'in volkanik püskürmeler sonucu oluşan renkli tepeleri ise görenlerde farklı bir Dünya hissi yaratıyor.

1

Azure Penceresi Yeniden

Akdeniz ülkelerinden Malta'nın en önemli doğal güzelliklerinden olan Azure Penceresi, 2017 Mart ayındaki fırtına da yok oldu. Rus mimar Svetozar Andreev ise pencereyi teknolojik olarak yenileme teklifinde bulundu.

Image

Ngorongoro Koruma Alanı

UNESCO Dünya Mirası listesinde bulunan Ngorongoro Koruma Alanı’nda Tanzanya’nın yerli halkları ve binlerce yaban birlikte yaşıyor. Ngorongoro Krateri’ni de kapsayan koruma alanı, içinde otlaklar, bataklık bir alan, sıralanmış göller ve yağmur ormanlarını barındırıyor. 30 binden fazla hayvanın yaşadığı bu alanda, hayvanlar ve doğa muhteşem manzaralara imza atıyor.