Nature
En Güzel Botanik Bahçeleri

cover

Dünyanın En Güzel Botanik Bahçeleri

Dünyanın sahip olduğu bitki çeşitliliğini korumak ve sergilemek amacıyla açılan botanik bahçeleri, aynı zamanda dinlendirici ve rahatlatıcı tatiller için de güzel kaçamak seçeneklerini oluşturuyor. Dünyanın dört bir köşesinden devasa ve yeşile doyamayacağınız botanik bahçelerini derledik.

Batum Botanik Bahçesi

Gürcistan’ın başkenti Batum’un 9 kilometre kuzeyinde yer alan Batum Botanik Bahçesi, dünyanın en büyük ve etkileyici bahçelerinden biri. Karadeniz’in kıyısındaki Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan ve 2 binden fazla bitki çeşidini barındıran bahçe, 111 hektarlık alan üzerine kurulu. Bahçede Kafkaslara özgü bitkilerin yanı sıra Meksika, Uzakdoğu, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar ve Avustralya’dan getirilen örnekler de sergileniyor.

Aynı zamanda bin 200 civarında gül çeşidi de barındıran Batum Botanik Bahçesi’nde göreceğiniz envai çeşit bitki, coğrafi özelliklerine göre ayrı ayrı yerleştirilmiş. Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov’un 1912’de açtığı Batum Botanik Bahçesi’nde bulunan tüm bitkilerin üzerinde künyeleri var, bu künyelerde nasıl bitkiler olduklarına dair detaylar yer alıyor. Dünyanın farklı noktalarından getirilen bitkiler, Batum’un sahip olduğu iklimsel özellikleri sayesinde ekstra bir çabaya ihtiyaç duymadan yaşamlarına devam ediyor.

Batum Botanik Bahçesi’nde orman içinden yürürken bir yandan Karadeniz’in kıyısındaki Batum plajı da gezinize eşlik ediyor. Bahçeyi gezmek için en azından 1 gün ayırılması gerekiyor, çünkü sadece çiçekleri incelemek ve manzaraya doğru dinlenmek bile ancak bir güne sığdırılabilir. Bahçeyi sadece yürüyerek gezebileceğiniz gibi, akülü arabalar sayesinde yorulmadan da görebiliyorsunuz. Bitki tanıtımı, çiçekçilik, yarı tropikal bitkiler, bitki fizyolojisi ve botanik alanlarında bilimsel araştırmaların yapıldığı bahçe, 2006’dan bu yana bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor.

Brooklyn Botanik Bahçesi

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Brooklyn Botanik Bahçesi, New York’a Manhattan’da metro ile gidilebilecek kadar yakın mesafede ve 52 dönümlük arazi üzerinde rengarenk bir dünyaya çağırıyor.1910 yılından bu yana dünyanın en renkli botanik bahçelerinden biri olan Brooklyn Botanik Bahçesi, içinde küçük küçük bahçeler barındırıyor. Bu küçük bahçelerin her birinde çok sayıda özel bitki koleksiyonu bulunuyor.

Zamanında Central Park’ın da tasarımını üstlenen Frederick Law Olmsted’in oğulları Frederick Jr ve John Charles Olmsted kardeşlerin tasarladığı Brooklyn Botanik Bahçesi, diğer botanik bahçelerinden birkaç farkla ayrılıyor. Bahçenin içinde, aynı zamanda CV Starr Bonsai Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Steinhardt Muhafaza Alanı, iklim temalı üç ayrı bitki bölümü, beyaz demirlerle çevrilmiş bir bitki evi ve sanat galerisi de mevcut.

Brooklyn Botanik Bahçesi’nin 1911’de yapılan ilk yapılan bölümlerinden biri Native Flora Garden. 1914’te çocukların bitkileri daha yakından tanıması için Çocuk Bahçesi açılmış. 1915 yılında ise Japon tepesi ve göleti tasarlanmış. Bu bahçelerin etrafında eğrelti otları, kozalaklı bitki, ginkgo, manolya, karaağaç, meşe, ceviz, funda, gül, hanımeli ve papatya gibi çeşitli bitkiler bulunuyor. 1928 yılında tamamlanan Cranford Gül Bahçesi, bugün binden fazla gül çeşidine ev sahipliği yapıyor. 1932 yılında Lily Havuz Terası’nın yanına ekilen Manolya Bahçesi, 17 farklı manolya çeşidi sergiliyor

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Tüm dünyadaki botanik bahçelerinin en eski ve en güzellerinden biri olan Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, Tayland’ın en renkli merkezlerinden biri. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bahçe, Tayland’ın ekonomik anlamda Bangokok’tan sonra ikinci önemli merkezi Pattaya’da bulunuyor. Tropikal bahçede, birbirinden ilginç tropik bitkiler, orkide çiçekleri ve kaktüsler sergileniyor. Bahçede bulunan fil, timsah ve yılan çiftliklerindeki şovlar ise görülmeye değer.

Pattaya’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki bahçe, 1954’te Çin kökenli Nong Nooch Tansacha tarafından yapılmış. 600 dönümlük arazi üzerine yayılan ve Tayland Körfezi’nde yer alan bu bahçenin peyzaj mimarisi de son derece gözalıcı. Başta sadece botanik koruma amaçlı oluşturulan bahçe, güzelliğine kayıtsız kalınamayınca 1980 yılında ziyaretçilere açılmış.

Dünyanın en büyüğü Suudi Arabistan’da açılıyor

Dünyadaki botanik bahçeleri hektarlık alanlarıyla yarışadursun, Suudi Arabistan dünyanın en büyük parkını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl Ekim ayında açılması planlanan Kral Abdullah’ın Uluslararası Bahçeleri, Riyad’ın dışında ve çölün ortasında konumlanacak. Bahçelerin çöl sıcağından korunması için özel olarak üstünün kapatılması planlanıyor. Bitkilerin sıcak ve kurak Arabistan Yarımadası ikliminde yaşayabilmesi için tüm park iklimlendirme sistemiyle control edilecek.

Tasarımını Britanyalı Barton Willmore International ile Buro Happold Mühendislik Ofisi’nin birlikte üstlendiği botanik bahçesinin, iç içe geçen iki hilal şeklinde olması düşünülüyor. Özel bir tasarıma sahip olacak bahçede egzotik kuşlar uçacak ve Jura dönemi canlandırılacak. Ayrıca fizik bahçesi, labirent, doğa müzesi ve dinlenme alanları da bulunacak. Yenilenebilir enerjiyle yaşayacak parkta güneş ve rüzgar enerjisi kullanılacak, su ise yer altındaki büyük rezervuarlarda tutulacak.

default

Nature

1

En Büyük Koruma Altında

Bilim insanları, dünyanın en büyük kurbağası olan Titicaca Kurbağası'nı kurtarmak için güçlerini birleştirdi. Kurbağanın boyu 14,5 cm'ye kadar çıkabiliyor. Rivayetler 50 santimetreye kadar uzayabildiği yönünde.

1

En Uzun Şimşek

Dünya Meteoroloji Örgütü, meteorolojik kayıtların tutulmaya başladığı 1880'li yıllardan beri kaydedilen en uzun şimşeği tespit etti. Brezilya'da 2018 Ekim'de çakan şimşek, tam 709 kilometre uzunluğa ulaştı.

Xxxlarge 19

En İyi Doğa Kareleri 2020

Her yıl dünya çapında onlarca ülkeden binlerce fotoğrafçının katılım gösterdiği BigPicture Doğa Fotoğrafı Yarışması 2020'nin kazananları belli oldu. BigPicture kareleri, dünyanın zengin yaşam çeşitliliğini anlatıyor.

0

Dünyanın En Büyük Parkı

Güney Amerika ülkelerinden Şili, ülkedeki beş büyük ulusal parkı yeşil yollar ve çeşitli bağlantılarla birbirine bağlayarak dünyanın en büyük ulusal parkını elde edecek. Park tamamlandığında büyüklüğü İsviçre'nin yüzölçümünü aşacak.

1

130 Yıl Sonra Yeniden

İtalyan araştırmacı Elio Modigliani'nin 19'uncu yüzyıl sonlarında Endonezya'da keşfettiği ve burnunun ucunda boynuz olan sıra dışı bir kertenkele türü, arada 130 yıl geçtikten sonra yeniden görüldü.