Nature
En Güzel Botanik Bahçeleri

cover

Dünyanın En Güzel Botanik Bahçeleri

Dünyanın sahip olduğu bitki çeşitliliğini korumak ve sergilemek amacıyla açılan botanik bahçeleri, aynı zamanda dinlendirici ve rahatlatıcı tatiller için de güzel kaçamak seçeneklerini oluşturuyor. Dünyanın dört bir köşesinden devasa ve yeşile doyamayacağınız botanik bahçelerini derledik.

Batum Botanik Bahçesi

Gürcistan’ın başkenti Batum’un 9 kilometre kuzeyinde yer alan Batum Botanik Bahçesi, dünyanın en büyük ve etkileyici bahçelerinden biri. Karadeniz’in kıyısındaki Mtsvane Kontskhi bölgesinde yer alan ve 2 binden fazla bitki çeşidini barındıran bahçe, 111 hektarlık alan üzerine kurulu. Bahçede Kafkaslara özgü bitkilerin yanı sıra Meksika, Uzakdoğu, Yeni Zelanda, Güney Amerika, Himalayalar ve Avustralya’dan getirilen örnekler de sergileniyor.

Aynı zamanda bin 200 civarında gül çeşidi de barındıran Batum Botanik Bahçesi’nde göreceğiniz envai çeşit bitki, coğrafi özelliklerine göre ayrı ayrı yerleştirilmiş. Rus botanikçi Andrey Nikolayevich Krasnov’un 1912’de açtığı Batum Botanik Bahçesi’nde bulunan tüm bitkilerin üzerinde künyeleri var, bu künyelerde nasıl bitkiler olduklarına dair detaylar yer alıyor. Dünyanın farklı noktalarından getirilen bitkiler, Batum’un sahip olduğu iklimsel özellikleri sayesinde ekstra bir çabaya ihtiyaç duymadan yaşamlarına devam ediyor.

Batum Botanik Bahçesi’nde orman içinden yürürken bir yandan Karadeniz’in kıyısındaki Batum plajı da gezinize eşlik ediyor. Bahçeyi gezmek için en azından 1 gün ayırılması gerekiyor, çünkü sadece çiçekleri incelemek ve manzaraya doğru dinlenmek bile ancak bir güne sığdırılabilir. Bahçeyi sadece yürüyerek gezebileceğiniz gibi, akülü arabalar sayesinde yorulmadan da görebiliyorsunuz. Bitki tanıtımı, çiçekçilik, yarı tropikal bitkiler, bitki fizyolojisi ve botanik alanlarında bilimsel araştırmaların yapıldığı bahçe, 2006’dan bu yana bağımsız bir enstitü tarafından yönetiliyor.

Brooklyn Botanik Bahçesi

Her yıl milyonlarca kişinin ziyaret ettiği Brooklyn Botanik Bahçesi, New York’a Manhattan’da metro ile gidilebilecek kadar yakın mesafede ve 52 dönümlük arazi üzerinde rengarenk bir dünyaya çağırıyor.1910 yılından bu yana dünyanın en renkli botanik bahçelerinden biri olan Brooklyn Botanik Bahçesi, içinde küçük küçük bahçeler barındırıyor. Bu küçük bahçelerin her birinde çok sayıda özel bitki koleksiyonu bulunuyor.

Zamanında Central Park’ın da tasarımını üstlenen Frederick Law Olmsted’in oğulları Frederick Jr ve John Charles Olmsted kardeşlerin tasarladığı Brooklyn Botanik Bahçesi, diğer botanik bahçelerinden birkaç farkla ayrılıyor. Bahçenin içinde, aynı zamanda CV Starr Bonsai Müzesi’ne de ev sahipliği yapan Steinhardt Muhafaza Alanı, iklim temalı üç ayrı bitki bölümü, beyaz demirlerle çevrilmiş bir bitki evi ve sanat galerisi de mevcut.

Brooklyn Botanik Bahçesi’nin 1911’de yapılan ilk yapılan bölümlerinden biri Native Flora Garden. 1914’te çocukların bitkileri daha yakından tanıması için Çocuk Bahçesi açılmış. 1915 yılında ise Japon tepesi ve göleti tasarlanmış. Bu bahçelerin etrafında eğrelti otları, kozalaklı bitki, ginkgo, manolya, karaağaç, meşe, ceviz, funda, gül, hanımeli ve papatya gibi çeşitli bitkiler bulunuyor. 1928 yılında tamamlanan Cranford Gül Bahçesi, bugün binden fazla gül çeşidine ev sahipliği yapıyor. 1932 yılında Lily Havuz Terası’nın yanına ekilen Manolya Bahçesi, 17 farklı manolya çeşidi sergiliyor

Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi

Tüm dünyadaki botanik bahçelerinin en eski ve en güzellerinden biri olan Nong Nooch Tropikal Botanik Bahçesi, Tayland’ın en renkli merkezlerinden biri. Guinness Rekorlar Kitabı’na giren bahçe, Tayland’ın ekonomik anlamda Bangokok’tan sonra ikinci önemli merkezi Pattaya’da bulunuyor. Tropikal bahçede, birbirinden ilginç tropik bitkiler, orkide çiçekleri ve kaktüsler sergileniyor. Bahçede bulunan fil, timsah ve yılan çiftliklerindeki şovlar ise görülmeye değer.

Pattaya’ya yaklaşık 40 kilometre uzaklıktaki bahçe, 1954’te Çin kökenli Nong Nooch Tansacha tarafından yapılmış. 600 dönümlük arazi üzerine yayılan ve Tayland Körfezi’nde yer alan bu bahçenin peyzaj mimarisi de son derece gözalıcı. Başta sadece botanik koruma amaçlı oluşturulan bahçe, güzelliğine kayıtsız kalınamayınca 1980 yılında ziyaretçilere açılmış.

Dünyanın en büyüğü Suudi Arabistan’da açılıyor

Dünyadaki botanik bahçeleri hektarlık alanlarıyla yarışadursun, Suudi Arabistan dünyanın en büyük parkını açmaya hazırlanıyor. Bu yıl Ekim ayında açılması planlanan Kral Abdullah’ın Uluslararası Bahçeleri, Riyad’ın dışında ve çölün ortasında konumlanacak. Bahçelerin çöl sıcağından korunması için özel olarak üstünün kapatılması planlanıyor. Bitkilerin sıcak ve kurak Arabistan Yarımadası ikliminde yaşayabilmesi için tüm park iklimlendirme sistemiyle control edilecek.

Tasarımını Britanyalı Barton Willmore International ile Buro Happold Mühendislik Ofisi’nin birlikte üstlendiği botanik bahçesinin, iç içe geçen iki hilal şeklinde olması düşünülüyor. Özel bir tasarıma sahip olacak bahçede egzotik kuşlar uçacak ve Jura dönemi canlandırılacak. Ayrıca fizik bahçesi, labirent, doğa müzesi ve dinlenme alanları da bulunacak. Yenilenebilir enerjiyle yaşayacak parkta güneş ve rüzgar enerjisi kullanılacak, su ise yer altındaki büyük rezervuarlarda tutulacak.

default

Nature

1

Karalardaki En Derin Nokta

ABD'deki California Irvine Üniversitesi'nden buzul bilimciler, tüm anakaralar üzerindeki en derin noktayı Antarktika'da buldu. Denman Buzulu'na bağlı buz dolu bir kanyon, deniz seviyesinden 3,5 kilometre aşağı iniyor.

1

Yeni Bir Ada Doğdu

Pasifik'teki Tonga Krallığı, deniz altındaki bir volkanın patlaması sonucu bir ada kaybetti, ama daha büyük bir ada kazandı. Okyanusun ortasında 100 metre genişlik ve 400 metre uzunluğa sahip yeni bir ada doğdu.

1

Böceklerin Hobbit'i

Araştırmacılar, Yeni Zelanda adalarından birinde bulunan böcek türüne, kendi akrabalarından daha küçük olduğu için Hobbitlerden ilhamla Frodo Baggins ismini verdi. "Yüzüklerin Efendisi" daha önce de dört türe isim vermişti.

1

En Büyük Amfibi

Çin'de araştırmalar yapan bilim insanları, dünyanın bilinen en büyük amfibi türünü keşfetti. Hem karada hem de suda yaşayabilen dev Çin semenderi Andrias sligoi'nin boyu 1,8 metreye ulaşabiliyor ve iki yakın akrabası var.

1

Fenerbahçe Akdeniz'e İndi

Hatay'daki İskenderun Teknik Üniversitesi'nden uzmanlar, Akdeniz'de yeni bir balık türü keşfetti. Bilimsel adı Pomacanthus imperator olan balığa, sarı ve lacivert renkleri nedeniyle literatürde Fenerbahçe ismi verildi.