Money
Ayrılık Felaket Getirebilir

cover

Anlaşmasız Brexit Felaket Nedeni

İngiltere hükümetinin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılma ihtimali, ülkede bir anda petrol, gıda ve ilaç sıkıntısı ortaya çıkaracak. Olası sonuçlar arasında İngiltere limanlarında aylar sürecek gecikmeler de var.

Hükümetin hazırladığı gizli belgenin basına sızmasıyla ülkede büyük bir tartışma alevlendi. Hükümet kanadı bazı endişelerin abartıldığını açıklarken, tümsekleri aşmak için önemli adımlar atıldığı yorumları da yapıldı.

Belgeye göre İngiltere anlaşma sağlanmadan AB'den ayrılırsa:

  • Taze gıda ürünleri daha zor bulunacak ve fiyatlar artacak.
  • İrlanda'da sınır sorunu yaşanacak.
  • Petrol sıkıntısı yaşanacak. Hükümetin petrol ithalat vergisini yüzde 0'a indirmesi halinde, iki petrol rafinerisi kapanacak ve 2 bin kişi işsiz kalacak.
  • İnsülin ve grip aşıları da dahil olmak üzere, hastalar ilaç bulmak için daha uzun süre beklemek zorunda kalacak.
  • İlaç ve gıda sıkıntısı nedeniyle kamu düzeni bozulacak.
  • Avrupa hava limanları ve Avrupa Tüneli'nde uzun yolcu kuyrukları oluşacak.
  • Gümrük kontrolleri nedeniyle limanlarda nakliye işlemlerinde 3 ayı bulan gecikmeler yaşanacak.

Brexit süreci

İngiltere'nin 2016'da yapılan referandumla aldığı AB'den ayrılma kararını 29 Mart 2019'da hayata geçirmesi öngörülüyordu. Ancak parlamento Brexit anlaşmasını üç kez reddetti. Bunlardan sonra Brexit, 31 Ekim'e ertelendi.

Brexit yanlısı yeni Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim'den önce ayrılık için çaba gösteriyor. Hatta anlaşmasız ayrılık da söz konusu. Ancak eski Başbakan Theresa May, aynı konudaki ısrarı nedeniyle istifaya sürüklenmişti.

Şu anda Brexit konusunda parlamentoda herhangi bir seçenek için net çoğunluk yok. Daha önce parlamentoya sunulan önergelerin hiçbiri çoğunluk desteği alamadı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde belirsizliğin devam etmesi bekleniyor.

Money

1

Küresel Büyüme Dipte

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), küresel ekonomik büyümenin 10 yıl önceki finansal krizden bu yana en düşük seviyede olduğunu açıkladı. OECD, 2019 ve 2020 için büyüme beklentilerini de yüzde 2,9 ve 3'e düşürdü.

1

Dövizde Yeni Rekor

2018 Ağustos - 2019 Mart döneminde 6 ay boyunca yükseldikten sonra düşüşe geçen döviz mevduatları rekorlar kırmaya devam ediyor. Bireysel yatırımcılar, yeni dönemde de dövizden vazgeçmeyeceklerinin sinyalini güçlü şekilde verdi.

1

FED Baskıya Dayanamadı

ABD Merkez Bankası, 2019'un altıncı Federal Açık Komite toplantısında politika faizini 0,25 puan düşürerek yüzde 1,75-2 aralığına çekti. Bu, ABD Başkanı Trump'ın baskılarına dayanamayan FED'in 2019'daki ikinci faiz indirimi oldu.

1

Piyasada Sakin Seyir

Türk lirasındaki ani dalgalanma ve borsanın yeniden 100 bin puanın üzerine çıkmasının ardından 12 Eylül'deki faiz indirimi doları da düşürdü. Piyasa 16 Eylül haftasına saki bir seyirde başladı. Dolar 5,70'lerde.

2

Gelirde Yüzde 20 Üstünlüğü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun 2018 Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması'na göre, Türkiye'de en yüksek gelire sahip yüzde 20'lik grubun toplam gelirden aldığı pay yüzde 47,6'ya yükseldi. Toplam gelirin yarısı ise ilk yüzde 20'nin elinde.