Money
Ayrılık Felaket Getirebilir

cover

Anlaşmasız Brexit Felaket Nedeni

İngiltere hükümetinin Avrupa Birliği'nden anlaşmasız ayrılma ihtimali, ülkede bir anda petrol, gıda ve ilaç sıkıntısı ortaya çıkaracak. Olası sonuçlar arasında İngiltere limanlarında aylar sürecek gecikmeler de var.

Hükümetin hazırladığı gizli belgenin basına sızmasıyla ülkede büyük bir tartışma alevlendi. Hükümet kanadı bazı endişelerin abartıldığını açıklarken, tümsekleri aşmak için önemli adımlar atıldığı yorumları da yapıldı.

Belgeye göre İngiltere anlaşma sağlanmadan AB'den ayrılırsa:

  • Taze gıda ürünleri daha zor bulunacak ve fiyatlar artacak.
  • İrlanda'da sınır sorunu yaşanacak.
  • Petrol sıkıntısı yaşanacak. Hükümetin petrol ithalat vergisini yüzde 0'a indirmesi halinde, iki petrol rafinerisi kapanacak ve 2 bin kişi işsiz kalacak.
  • İnsülin ve grip aşıları da dahil olmak üzere, hastalar ilaç bulmak için daha uzun süre beklemek zorunda kalacak.
  • İlaç ve gıda sıkıntısı nedeniyle kamu düzeni bozulacak.
  • Avrupa hava limanları ve Avrupa Tüneli'nde uzun yolcu kuyrukları oluşacak.
  • Gümrük kontrolleri nedeniyle limanlarda nakliye işlemlerinde 3 ayı bulan gecikmeler yaşanacak.

Brexit süreci

İngiltere'nin 2016'da yapılan referandumla aldığı AB'den ayrılma kararını 29 Mart 2019'da hayata geçirmesi öngörülüyordu. Ancak parlamento Brexit anlaşmasını üç kez reddetti. Bunlardan sonra Brexit, 31 Ekim'e ertelendi.

Brexit yanlısı yeni Başbakan Boris Johnson, 31 Ekim'den önce ayrılık için çaba gösteriyor. Hatta anlaşmasız ayrılık da söz konusu. Ancak eski Başbakan Theresa May, aynı konudaki ısrarı nedeniyle istifaya sürüklenmişti.

Şu anda Brexit konusunda parlamentoda herhangi bir seçenek için net çoğunluk yok. Daha önce parlamentoya sunulan önergelerin hiçbiri çoğunluk desteği alamadı. Bu nedenle önümüzdeki dönemde belirsizliğin devam etmesi bekleniyor.

Money

1

2019 Büyümesi Artıda

Türkiye ekonomisi 2019'un son çeyreğinde yüzde 6 büyüdü ve 2019 genelinde yüzde 0,9 büyüme ortalamasına ulaştı. Ekonomi, 2019'un ilk ve ikinci çeyreklerinde yüzde 2,3 ve yüzde 1,6 küçülmüş, üçüncü çeyrekte yüzde 0,9 büyümüştü.

1

Kur Yüksek Seyirde

BIST 100'ün tüm zamanların en uzun süreli yükselişi olan 12 haftalık seyri Şubat'ta son buldu. Ocak'ta 124 bin puanla rekor kıran BIST 100, 24 Şubat haftasına 116 bin 829 puanla başladı. Kur ise 2019 Ağustos'tan beri en yüksek seviyede.

2

CoVid-19 Resesyonu

Küresel yatırımcılar, Çin'le sınırlı kalmayan ve dünyaya yayılan koronavirüs salgınına hazırlanıyor ve küresel resesyon beklentisiyle ellerindeki hisseleri satıyor. Amerika, Asya ve Avrupa piyasaları değer kaybediyor.

1

Milyarderler Çin'e Kaydı

Çin'de yayın yapan Hurun Report'un hazırladığı 2020 Küresel Zenginler Listesi'ne göre, Çinli dolar milyarderlerinin sayısı ABD'lileri üst üste dördüncü yıl geçti. Milyarderler arasında Türkiye'den de iki isim var.

2

Almanya'nın Ekonomisi Fazla

Avrupa'nın lokomotifi Almanya, küresel anlamdaki ticari gerilimlere rağmen 2019'u 49,8 milyar lira bütçe fazlası ve 293 milyar dolar cari fazlayla kapattı. Almanya dünyada 8 yıldır bütçe, 4 yıldır da cari fazla lideri.