Journey
Arborebello'yu Keşfedin

cover

Arborebello'yu Keşfedin

İtalya'nın Adriyatik Denizi kıyılarındaki liman kenti Bari'ye 50 kilometre uzaklıktaki Arborebello kasabası, “trulli” evleriyle 1995'te Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Kasabanın ismi "güzel ağaç" anlamına geliyor, ama daha çok Kapadokya'daki veya Urfa'nın Harran bölgesindeki evlere benzeyen yapıları ve mutfağıyla ünlü.

Aslına bakarsanız Arborebello evleri Harran'daki evlere benzemiyor, tıpa tıp kopyası. Hatta iki şehir arasındaki bu benzerlik kardeş olmalarını da sağlamış. Harran'ın kümbet şeklindeki taş evlerine turlli evleri diyor bölge halkı. Geçmişi 16'ncı yüzyıla dayanan kasabada şu anda yaklaşık 1200 tane kümbet ev bulunuyor. Yapılardan bazıları ev olarak kullanılıyor, bazıları restoran veya otel, bazıları ise hediyelik eşya mağazasına dönüşmüş.

İç içe geçmiş, neredeyse birbirine yaslanmış olan evlerin bu kadar yakın olmalarının sebebi aslında uzun zaman önce çıkarılan bir vergi kanunu. 14’üncü yüzyılın sonlarında kral bir kanun çıkararak izinsiz yerleşim kurmayı yasaklamış. Yani bir anlamda imar kanunu. Alberobellolular ise vergi ödememek için trulli evlerini inşa etmişler. Böylece vergi memurları geldiğinde yığma taş evlerin çatılarını kolayca yıkabilmişler. Çünkü çatısı olmayan yapılar evden sayılmıyormuş. Böylece halk vergi ödemekten kurtulmuş. Daha sonra da Alberobello'daki yapıların çatısında harç kullanılmaması, sadece yığma kireç taşı olarak yapılması bir gelenek haline dönüşmüş.

Arborebello'da yapılacak en güzel şeylerden biri bu tarihi evlerin arasında dolaşan sokaklarda yürüyüşe çıkmak. Taş döşenmiş daracık sokaklar labirent gibi. Büyük çoğunluğu yaklaşık 600 yaşında olan ve her biri birbirine benzeyen bu konik evler, sizi bu dünyadan alıp başka bir diyara götürüyor. Hatta bazen aynı yerden geçtiğinizi anlamıyorsunuz bile. Kasabanın meydanında güzel bir kahve içerek Arborebellolularla sohbet de ayrı bir keyif.

Arborebello'nun kümbet evleri dışında en ilgi çeken yanı muhteşem doğası ve mutfağı. Klasik İtalyan mutfağından farklı bir yapıya sahip olan Arborebello mutfağı, daha çok Akdeniz mutfağına benziyor ve Adriyatik ile Yunan mutfaklarının bir karışımını temsil ediyor. Kümbet evlere açılan ve genellikle aileler tarafından işletilen restoranlar, Arborebello doğasından çıkarılan taze ürünleri kullanıyor ve Arborebello mutfağının en güzel seçeneklerini sunuyor misafirlerine.

İtalya'nın en güzel zeytinlerinin yetiştirildiği bölge olan, zeytinyağları ile de ünlü Arborebello'da peynirlerin tadına bakmadan, acı biber ve badem yemeden, pizza hamuru üzerine Akdeniz dokunuşunu temsil eden "focaccia"yı tatmadan, bir çeşit makarna olan "oricette"yi denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Bölgede yetişen meyvelerden yapılan badem ve frenk inciri likörleri de seyahatinizin en keyifli anlarını yaşatabilir size.

Journey

Xxxlarge italya

Avrupa'dan Sonbahar Rotaları

Sonbaharın gelişi, doğadaki renk cümbüşüyle kendini hissettirmeye başladı. Kızaran yapraklarla romantizmin dorukta olduğu mevsim, ılıman havasıyla seyahatler için de en doğru seçimlerden biri. İşte Avrupa'dan en güzel sonbahar rotaları...

1

Dünyanın En Güzeli Topkapı

Topkapı Sarayı, İngiltere'de altın oran göz önünde bulundurularak yapılan bir araştırmada dünyanın en güzel sarayı seçildi. Yapımına Fatih Sultan Mehmet döneminde başlanan Topkapı Sarayı'ndaki sapma sadece yüzde 3.

1

Bodrum'un En İyi Beach Club'ları

Muğla'nın Bodrum ilçesi, günümüzde deniz, kum ve güneşle eşdeğer. Ege'nin en muhteşem koylarına ve sahillerine sahip Bodrum, misafirlerine en iyi olanakları sunuyor. İşte Bodrum'un en iyi beach club'ları.

1

Yeni Bir Dünya Mirası

Malatya'daki Arslantepe Höyüğü, 44'üncü Dünya Miras Komitesi toplantısında alınan kararla UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildi. Arslantepe Höyüğü, 2014'te UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne almıştı.

6694963

Bayramda İstanbul Kaçamağı

"İstanbul'un tadını çıkaranlar, kente birkaç günlüğüne gelenlerdir" denir. Bu bir tesadüf değil, çünkü günümüz tempolu yaşamında İstanbulluların İstanbul'dan zevk alması nadir görülüyor. Ama önümüzde uzun bir bayram tatili var ve bayramda İstanbul'daysanız, size enfes bir İstanbul kaçamağı öneriyoruz.