Journey
Arborebello'yu Keşfedin

cover

Arborebello'yu Keşfedin

İtalya'nın Adriyatik Denizi kıyılarındaki liman kenti Bari'ye 50 kilometre uzaklıktaki Arborebello kasabası, “trulli” evleriyle 1995'te Dünya Mirası Listesi'ne alındı. Kasabanın ismi "güzel ağaç" anlamına geliyor, ama daha çok Kapadokya'daki veya Urfa'nın Harran bölgesindeki evlere benzeyen yapıları ve mutfağıyla ünlü.

Aslına bakarsanız Arborebello evleri Harran'daki evlere benzemiyor, tıpa tıp kopyası. Hatta iki şehir arasındaki bu benzerlik kardeş olmalarını da sağlamış. Harran'ın kümbet şeklindeki taş evlerine turlli evleri diyor bölge halkı. Geçmişi 16'ncı yüzyıla dayanan kasabada şu anda yaklaşık 1200 tane kümbet ev bulunuyor. Yapılardan bazıları ev olarak kullanılıyor, bazıları restoran veya otel, bazıları ise hediyelik eşya mağazasına dönüşmüş.

İç içe geçmiş, neredeyse birbirine yaslanmış olan evlerin bu kadar yakın olmalarının sebebi aslında uzun zaman önce çıkarılan bir vergi kanunu. 14’üncü yüzyılın sonlarında kral bir kanun çıkararak izinsiz yerleşim kurmayı yasaklamış. Yani bir anlamda imar kanunu. Alberobellolular ise vergi ödememek için trulli evlerini inşa etmişler. Böylece vergi memurları geldiğinde yığma taş evlerin çatılarını kolayca yıkabilmişler. Çünkü çatısı olmayan yapılar evden sayılmıyormuş. Böylece halk vergi ödemekten kurtulmuş. Daha sonra da Alberobello'daki yapıların çatısında harç kullanılmaması, sadece yığma kireç taşı olarak yapılması bir gelenek haline dönüşmüş.

Arborebello'da yapılacak en güzel şeylerden biri bu tarihi evlerin arasında dolaşan sokaklarda yürüyüşe çıkmak. Taş döşenmiş daracık sokaklar labirent gibi. Büyük çoğunluğu yaklaşık 600 yaşında olan ve her biri birbirine benzeyen bu konik evler, sizi bu dünyadan alıp başka bir diyara götürüyor. Hatta bazen aynı yerden geçtiğinizi anlamıyorsunuz bile. Kasabanın meydanında güzel bir kahve içerek Arborebellolularla sohbet de ayrı bir keyif.

Arborebello'nun kümbet evleri dışında en ilgi çeken yanı muhteşem doğası ve mutfağı. Klasik İtalyan mutfağından farklı bir yapıya sahip olan Arborebello mutfağı, daha çok Akdeniz mutfağına benziyor ve Adriyatik ile Yunan mutfaklarının bir karışımını temsil ediyor. Kümbet evlere açılan ve genellikle aileler tarafından işletilen restoranlar, Arborebello doğasından çıkarılan taze ürünleri kullanıyor ve Arborebello mutfağının en güzel seçeneklerini sunuyor misafirlerine.

İtalya'nın en güzel zeytinlerinin yetiştirildiği bölge olan, zeytinyağları ile de ünlü Arborebello'da peynirlerin tadına bakmadan, acı biber ve badem yemeden, pizza hamuru üzerine Akdeniz dokunuşunu temsil eden "focaccia"yı tatmadan, bir çeşit makarna olan "oricette"yi denemeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Bölgede yetişen meyvelerden yapılan badem ve frenk inciri likörleri de seyahatinizin en keyifli anlarını yaşatabilir size.

Journey

1

Avrupa'nın En İyi Kayak Merkezleri

Yaz bitti, sonbaharın serin esintileri kışın yaklaştığını haber veriyor. Deniz, kum ve güneş üçlüsünün yerini artık kar tatili planları alıyor. Kış turizminin en önemli seçeneklerinden biri de kayak. Ve Avrupa kayak konusunda en iyi rotalardan biri.

Shutterstock 259125044

Aşkınızı Seyahatle Güçlendirin

Beraber seyahat eden çiftlerin birbirlerine daha sıkı bağlı olduğu ve ilişkilerini uzun süreli yaşadıkları uzun zamandır konuşuluyor. Ancak binden fazla çift üzerine yapılan bir araştırma, birlikte seyahat etmenin çiftlerin ilişkilerine nasıl etki ettiğini gösteriyor. Aslında sonuç çok şaşırtıcı değil: Birlikte seyahat eden çiftler, yeni ülkeleri, coğrafyaları, kültürleri ve insanları tanımanın heyecanını birlikte yaşıyor ve heyecan da ilişkilerini yeniliyor. Gelin beraber seyahat etmenin ilişkinize etkilerini birlikte görelim...

1

Sınırsız Yıldız Konforu

İnsanın düşünceleri sınırsız, yıldızların sayısı sonsuz, ama duvarlar bizleri sınırlıyor. Bu durum Kuzey İrlanda'daki Finn Lough Resort için geçerli değil, çünkü Finn Lough'ın odaları tamamen camdan oluşuyor ve yıldızları yatağınıza getiriyor.

1

Dünyanın En Güzeli Topkapı

Topkapı Sarayı, İngiltere'de altın oran göz önünde bulundurularak yapılan bir araştırmada dünyanın en güzel sarayı seçildi. Yapımına Fatih Sultan Mehmet döneminde başlanan Topkapı Sarayı'ndaki sapma sadece yüzde 3.

Xxxlarge italya

Avrupa'dan Sonbahar Rotaları

Sonbaharın gelişi, doğadaki renk cümbüşüyle kendini hissettirmeye başladı. Kızaran yapraklarla romantizmin dorukta olduğu mevsim, ılıman havasıyla seyahatler için de en doğru seçimlerden biri. İşte Avrupa'dan en güzel sonbahar rotaları...